Geoblog.pl    qualo    Podróże    Pogoda w szkocką kratkę    Co za cwaniak mur pomalował?
2019

Co za cwaniak mur pomalował?

Wielka Brytania
Wielka Brytania, Glasgow

Piątkowy poranek spędzamy jeszcze na spacerze po Nowym Mieście Edynburga. Nie jest tu już tak ciekawie, jak na starówce, ale za to można z perspektywy rzucić okiem na zamek czy zajrzeć do restauracji Jamie’go Olivera. Niemal w samo południe ruszamy szkockim PKSem do Glasgow. Kupione z wyprzedzeniem bilety na megabus.com okazują się mało przydatne, bo oprócz faktu, że były tańsze (4 funty), to jednak obłożenia w autobusach odjeżdżających co 15 minut nie.

Wyjazdowi z Edynburga towarzyszy spory korek, ale wiwat buspas  W lekkich strugach deszczu w 1.5h dojeżdżamy do Glasgow. Na tym wyjeździe nasz bagaż stanowią wyjątkowo walizki, które mimo wszystko są mało komfortowe do prowadzenia po nierównych czy stromych chodnikach szkockich miast. Gdzie mój plecak!? :) Po 15 minutach spaceru z ”pieskami na kółkach” dotarliśmy do. Zostawiamy bagaże i na miasto!

Glasgow bardzo różni się od Edynburga. To drugie jest bardziej zamkowe, trochę bajkowe, a już na pewno tajemnicze. Dziś natomiast mamy okazję spacerować wśród budynków z XIX i początków XX wieku, które wyglądem przypominają mi trochę Nowy Jork. Nie ma tu wieżowców, ale budynki są takie...szare, kamienne, techniczne i jednocześnie ładnie wykończone. Taki niski Manhattan :) W celu zwiedzenia miasta obieramy nietypową trasę: Szlak Murali. Kilka lat temu stworzono tu projekt, w ramach którego wykonano w mieście około 20 eleganckich graffiti, więc naturalnym celem spaceru jest ich poszukiwanie, a że znajdują się one na terenie dzielnicy Merchant City, to zwiedzanie mamy w gratisie  Murale okazują się być wspaniałe, wykonane są ze starannością, niejednokrotnie zajmujące powierzenie całego budynku. Podążając ich szlakiem docieramy aż do katedry z okazałym cmentarzem, zajmującym jedno z wyższych wzniesień w Glasgow. Na takim cmentarzu można by znaleźć się nawet podczas pełni księżyca. Ale były by zdjęcia! 

zwiedzili 16.5% świata (33 państwa)

25.09.2019 - 04.10.2019

24.09.2019 - 24.09.2019