Geoblog.pl    qualo    Podróże    Ktoś obrócił polską flagę na drugiej półkuli!!!    Transport w Indonezji

Transport w Indonezji

Indonezja
Indonezja, Gilimanuk

W niedzielę, po wejściu na prom przedostajemy z Jawy na Bali do nadbrzeżnego Gilimanuk. Stad są 2 możliwości jazdy: albo prywatnym, "szybkim" autokarem, albo wolniejszym busem publicznym. My wybraliśmy busika i za 50k rupiii od osoby (powinno być 30k) przemierzamy 120 km w bagatela 4 godziny. Postoje w miejscowościach, przystanki w dowolnych miejscach, jedno zatrzymanie na modlitwę kierowcy przy ołtarzyku, jedno na karmienie małp, ale przede wszystkim spore korki. Nie wiem czy "szybki" autokar byłby dużo szybszy. Kosztował 80k rupii od osoby, klima może działałaby lepiej, ale i tak nie było by gdzie wyprzedzać. No i balijscy kierowcy w porównaniu z jawajskimi to niedzielni kierowcy :) Przybywamy w Denpasar gdzie łapiemy bemo do Ubud za 150k za indywidualny transport (20 km) pod sam hotel.

Patrząc ogólnie na transport w Indonezji to podróżowanie wydaje się tam być przyjemne i relatywnie tanie. Wszystko oczywiście zależy trochę od zdolności negocjacyjnych i własnego poziomu akceptacji cen. Można podróżować samochodem z kierowcą, można busem, można pociągiem, można bemo. Próbowaliśmy wielu opcji:
* wynajmowaliśmy samochód z kierowcą z transportem Yogyakarta->Prambanan->Borobudur za 510k rupii (150 zl) i później za cały dzień jazdy po Bali za 500k rupii (150 zl)
* zostaliśmy obwiezieni zaprzęgiem konnym po okolicznych wioskach w Borobudur za 200k (60 zl)
* jechaliśmy przez 8h pociągiem w klasie Executive (klima i dość wygodne, choć pamiętające lata ‘70-‘80 fotele) za 205k (60 zl) od osoby z Yogyakarty do Malang.
* płynęliśmy promem publicznym (ceny niestety nie znam, była w pakiecie wykupionej wycieczki)
* był busik do Denpasar za 50k (15 zł) od osoby i dalej prywatne bemo do Ubud za 150k (45 zl). - tu ogólnie wiem, że mocno przepłaciliśmy... Ale to Bali, o tym za chwile...
* był speed boat w dwie strony z Bali na Gili za 800k (240 zl). Mocno przepłacony, bo zachciało mi sie rezerwować ten przejazd wcześniej online z Polski - cena lokalna to 500k (150 zl)
* i były tez taksówki w Kuta za 40k (12 zł) w ramach transportu po mieście i 80k na lotnisko

Raz jest bardziej wygodnie, raz mniej. Wszystko jak najbardziej znośne, a ludzie chętni do pomocy we wskazaniu kierunku... bądź sprzedania wycieczki :)

zwiedzili 16.5% świata (33 państwa)

25.09.2019 - 04.10.2019

24.09.2019 - 24.09.2019